Techradar je sredinom marta testirao i rangirao besplatne i open source alate za obradu fotografija i napravio je listu od deset najboljih u 2020. godini.
Bilo da tražite potpuno razvijenu alternativu Photoshopa za naprednije uređivanje ili neke jednostavnije alate koji će jednim klikom optimizirati vaše slike, ovi alati vam mogu omogučiti to. Lista pomenutih alata se nalazi na ovom linku, a mi ćemo vam danas predstaviti onu koja se našla na prvom mjestu – GIMP (The GNU Image Manipulation Program).
Bez obzira da li ste grafički/a dizajner/ka, fotograf/kinja ili bilo koji/a profesionalac/ka, GIMP vam pruža sofisticirane alate za obavljanje vašeg posla. Možete dodatno poboljšati svoju produktivnost pomoću GIMP-a zahvaljujući mnogim opcijama koje nudi.
Iako nije mlad alat, GIMP je jedan od napoznatijih i najbolje održavanih otvorenih softverskih alata. Besplatan je i često se poredi sa snagom obrade fotografija u platformi Adobe Photoshop.
GIMP ima ugrađenu podršku za slojeve, filtere i automatsko poboljšavanje fotografija. Također olakšava stvaranje novih elemenata grafičkog dizajna i zaista možete podići fotografije na višu razinu preuzimanjem dodataka kreiranih od šire GIMP zajednice otvorenog koda.
Kao i Photoshop, GIMP nije za početnike/ce, ali svako ko ima želju da se bavi obradom fotografija, uz pomoć tutorijala koje može pronaći na njihovoj stranici ili na Youtubeu, može savladati rad i sigurno će cijeniti njegove mogućnosti.
Uključuje slojeve, visoko prilagodljive četke, filtere i automatske alate za poboljšanje slike i podršku za veliki broj dodataka (neki su unaprijed instalirani, a drugi su dostupni za odvojeno preuzimanje). Njegova aktivna zajednica saradnika/ca znači da je u stalnom razvoju, a sve greške se u kratkom roku popravljaju. Sve to ga čini zaista odličnim besplatnim uređivačem fotografija koji je bolji od mnogih komercijalnih programa.
GIMP dolazi sa impresivnim mogućnostima izbora i montaže, raznim načinima retuširanja slika, obrezivanjem, alatima za smanjenje šuma i podešavanjem boja, prilagodljivim četkama, gradijentima i još mnogo toga. Uključuje slojeve maski, bezier krivulje, filtere, pa čak i animacijski paket.
Biće potrebno da ga instalirate na vaš računar. Postoji verzija za Microsoft Windows, macOS, Linux.
Na web stranici gipm.org možete pronaći dosta informacija o samoj aplikaciji, tutorijalima, te načinima kako da doprinesete razvoju ove aplikacije.