

Korištenje mobilnih aplikacija za komunikaciju novinara/ki postala je neizostavan dio novinarskog posla. Dostupnost njihovog korištenja, olakšana komunikacija među kolegama/icama, te dolazak do izvora informacija učinile su ove aplikacije mnogo popularnim među novinarima/kama. Jedna od najkorištenijih zasigurno jeste WhatsApp.
Tomas Dodds sa Instituta za kulturnu antropologiju i razvojnu sociologiju na Univerzitetu Leiden u Nizozemskoj u 2019. godini je ispitao svrhu i prednost upotrebe WhatsAppa među novinarima/kama u dvije redakcije u Čileu primjenjujući etnografsku metodu.
Rezultati su pokazali da je upotreba WhatsAppa utjecala na odnos novinara/ki i izvora informacija na ličnom i profesionalnom nivou. Korištenje WhatsAppa potaknulo je intimnost i uzajamnost među novinarima/kama, njihovim kolegama/icama i njihovim izvorima.
Mobilne aplikacije za komunikaciju su omogućile lakši protok informacija koje su novinari/ke između sebe mogli proširiti, iako i dalje postoje izazovi ove aplikacije.
Korištenje Vibera, Messengera, WhatsAppa, Telegrama, Signala postalo je sastavni dio ostajanja u kontaktu sa ljudima, a pandemija je to još jednom naglasila i povećala njihovo korištenje.
Mnogi aktivisti/kinje za ljudska prava najčešće koriste Signal, Telegram ili WhatsApp, oslanjajući se na njihovu sigurnu end-to-end komunikaciju. Isti slučaj je i sa novinarima/kama koji pokušavaju izbjeći različite upade i praćenja novinara/ki.
Koliko ove aplikacije zapravo služe novinarima/kama i koliko su sigurne?
"Novinari/ke se, kao i mnogi drugi ljudi, sve više oslanjaju na aplikacije za razmjenu poruka da bi, na primjer, obavljali razgovore s predstavnicima javnosti putem poziva ili poruka koristeći WhatsApp. Kao novinari/ke, stoga nam je potrebna dodatna razina digitalne sigurnosti u načinima na koji komuniciramo na tim platformama, kako bismo zaštitili sebe i svoje izvore." - rekao je Javier Garza, savjetnik za sigurnost Svjetskog foruma urednika/ca.
Prema najnovijim dostupnim statistikama, od oktobra 2020. godine WhatsApp je na prvom mjestu na ljestvici globalnih mobilnih aplikacija za komuniciranje, s ogromnih 0,7 milijardi korisnika/ca više od Facebook Messengera. Najpopularnija je aplikacija za razmjenu poruka u jugoistočnoj Aziji, Južnoj Americi, Australiji i Rusiji, a smatra se jednom od najpristupačnijih aplikacija za povezivanje novinara/ki sa izvorima informacija. Iako je Viber i Facebook Messenger više rasprostranjen na teritoriji Zapadnog Balkana, ni WhatsApp nije zanemaren i često se koristi.
Wong Shiying iz Singapore Press Holdingsa jedna je od mnogih današnjih novinarki koja i dalje koristi WhatsApp za komunikaciju sa izvorima informacija. "Svi imaju WhatsApp pa je tako prikladan. Također je ličniji od mailova što mi pomaže da izgradim bolje odnose sa svojim izvorima."
Koliko je WhatsApp siguran?
Međutim, sve su češća kršenja sigurnosti na ovoj aplikaciji širom svijeta. Prošle godine su se državne vlasti u Libanu infiltrirale u chat grupe na WhatsAppu kako bi identifikovale organizatore protesta. WhatsApp koji je u vlasništvu Facebooka je imao različite afere dijeljenja podataka vlastima, čemu smo mogli svjedočiti prije nekoliko godina.
WhatsApp je često na meti hakera, a uzimajući u obzir da aplikacija također ima pristup vašim kontaktima i prati gdje i koliko dugo je koristite, izlažući privatnost i lične podatke riziku, stavlja novinare/ke na dodatni oprez.
Početkom mjeseca WhatsApp, koji je u vlasništvu Facebooka, je najavio nove izmjene u svojoj politici privatnosti i korištenja koje bi omogućile dijeljenje podataka sa Facebookom. Ova najava je naišla na velike reakcije, posebno propitujući koja vrsta podataka će se dijeliti. Nova pravila i uslovi pružanja usluge na WhatsAppu su podijeljene u tri ključne tačke: kako aplikacija obrađuje korisničke podatke, kako kompanije mogu koristiti usluge hostirane na Facebooku sa WhatsAppa i kako aplikacija sarađuje sa Facebookom kako bi ponudila integraciju u sve Facebook proizvode.
Ova odluka je dovela do velikih posljedica, što je mnoge korisnike/ce natjeralo da pređu na druge mobilne aplikacije za komunikaciju. Tako su, na primjer, Signal i Telegram zabilježili naglo povećanje korisnika/ca u zadnih nekoliko dana. Zbog toga se WhatsApp odlučio odgoditi ovu odluku do 15. maja.
"Čuli smo od mnogo ljudi koliko zbrke postoji oko našeg nedavnog ažuriranja. Bilo je puno dezinformacija koje izazivaju zabrinutost i želimo pomoći svima da razumiju naša načela i činjenice", navode iz WhatsAppa u objavi o odgađanju ažuriranja.
Bez obzira da li ćete nastaviti koristiti WhatsApp ili kao mnogi koji su to već učinili početi koristiti neku drugu aplikaciju da bi zaštitili svoj telefon i lične podatke, James E. Lee, glavni operativni direktor u Resursnom centru za krađu identiteta u SAD-u, preporučuje često ažuriranje aplikacija i softvera pametnog telefona, maksimiziranje postavki privatnosti aplikacije i nikada dijeljenje rizičnog sadržaja. S druge strane, WhatsApp ulaže dodatne napore i radi na različitim poboljšanjima privatnosti i transparentnosti, o čemu smo izvještavali prošle godine. U tekstu Osnove sigurnosti za novinare/ke možete pronaći koje su to alterntativne mobilne aplikacije koje možete koristiti i zbog čega su one sigurnije.